kolmapäev, 6. mai

Jh 15:1-8   Jeesus ütles oma jüngritele: « Mina olen tõeline viinapuu ja mu Isa on aednik. Iga oksa minu küljes, mis ei kanna vilja, lõikab ta ära, ja igaühte, mis kannab vilja, ta puhastab, et see kannaks rohkem vilja. Teie olete juba puhtad sõna tõttu, mida ma teile olen rääkinud. Jääge minusse, ja mina jään teisse. Nii nagu oks ei suuda kanda vilja omaette, kui ta ei jää viinapuu külge, nõnda ka teie, kui te ei jää minu külge. Mina olen viinapuu, teie olete oksad. Kes jääb minusse ja mina temasse, see kannab palju vilja, sest minust lahus ei suuda te midagi teha. Kes ei jää minu külge, heidetakse välja nagu oks, ja ta kuivab. Ja nad kogutakse kokku ja visatakse tulle ja nad põlevad ära. Kui te jääte minusse ja minu sõnad jäävad teisse, siis paluge, mida te iganes tahate, ning see sünnib teile. Selles on minu Isa kirgastatud, et te kannate palju vilja ja saate minu jüngriteks.”

See lause viitab sellele, et on inim- kannatuste hulgas kaks sorti kannatusi. Üks sort on seotud äralõikamisega puust kui inimese elu ja identiteedi allikast; teine on seotud puhastamise protsessiga, tänu millele elu ja identiteedi mahl voolab tugevamini inimese vaimses organismis. Mõlemad on aga kannatused.

See puhastatav kannatus võtab endale jõudu Jeesuse kannatusest. Kui Jeesus poleks kannatanud ristil pühendades ennast ohvrina Isale meie ja kogu maailma päästmiseks, siis puhastatavad kannatused kaotaksid vaimse jõu. Selline puhastav kannatus jääks pelgaks askeesiks, dieedi pidamiseks. Aga Kristuse kannatamisse jäämine on märksa rohkem kui dieet või askees. See annab vaimset jõudu ja identiteeti.

Puust eemaldatavad kannatused on aga reaalsed kannatused, mis sarnanevad vähiga. Mida rohkem jõupingutusi teeme, et sellistele kannatustele vastu panna, seda rohkem sellega pakume vähile jõudu. Koos vähiga meis kasvavadki üha kannatused, ja meie identiteet tasapisi mentaalselt muutub enesetapja omaks.

Palugem tarkust ja alandlikkust, et me lubaksime Kristuse kannatustel meid puhastada ja aina rohkem elu ja tõe puuga – Kristuse ristiga – seondada. Ent kaitsku meid Jumala arm purustavast kannatusest, mille vili on – Kristuse risti põlgamine ja inimese surm.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.