jutlustest

Vaikimisest ja Jumala Sõna sünnist inimese sees

„Vaiki, sest alles siis ütleb Jumal sinu sees oma sünni sõna ja sina suudad seda kuulda. Sest kui sa ikka jätkad rääkimist, tuleb Temal olla vait. Me saame Tema Sõna kõige paremini teenida, kui me vaikime ning kuulame. Kui sa vabastad oma hinge kõigest, siis Tema täidab selle. Sa saad täpselt nii palju, kui palju ruumi sa endas Tema jaoks teed. Mitte rohkem ega vähem.“ Jutlus 1.

 

Jumal tasub oma teo eest

„Jumal otsustas tasuda ainult iseenda tegude eest. Taevariigis tasub Ta vaid oma tegude eest ega mitte sinu omade eest. Ta loeb mittemillekski kõike, mida Tema ise sinus ei ole teinud.“ Jutlus 4.

 

Kuidas Jumal annab inimestele tõelise aluse

„Jumal, kelle peab silmas inimese heaolu, hävitab sageli selle, mille inimesed on enda jaoks rajanud. Selle tulemus on tihti see, et selline inimene teeb seda, mida talle ei meeldi. Ta tahab ärkvel olla ja tal tuleb tema tahtmise vastu magada. Ta paastuks hea meelega ja tal tuleb süüa. Ta otsib vaikust ning rahu ja leiab hoopis midagi muud. Selle eesmärk on tema oma aluse hävitamine, talle oma täieliku tühisuse näitamine. Selleks et ta tugineks ainult Jumalale, tunnistaks Teda lihtsa ja siira usuga ja et tal ei oleks mingit muud tuge.“ Jutlus 21.

 

Kiindumusest

„Kui midagi saab sinu jaoks takistuseks, siis tuleb see sellest, et sa kiindud sellesse kui oma omandisse. Kui sa oleksid vaba kujutluspildist ja oma tahtest, siis ei teeks sulle kahju isegi see, kui sul oleks terve kuningriik. Hoidu siis kiindumusest asjadesse, vabasta end maistest kujutluspiltidest, ja sul võib olla kõik, mida sul on vaja.“ Jutlus 6.

 

Oma tahtest hoidumisest ja rahust

„Kallid õed, sellest oma tahtest hoidumisest sünnib ja ilmub tõeline rahu, mida saavutatakse vooruste harjutamise abil. Olge kindlad, et iga rahu, mis ei tugine nendele, on petlik. Niihästi sisemine kui ka väline harjutamine on möödapääsmatu. Seda rahu, mis tuleb seestpoolt, ei suuda mitte keegi ära võtta.“ Jutlus 47.

 

Puhta armastuse viljadest

„Isegi kui kõik kuradid põrgutules ning kõik inimesed maailmas ühendaksid oma jõud tema vastu, ei suudaks nad teha kahju inimesele, kes armastab Jumalat puhta armastusega. Mida rohkem nad püüaksid talle häda teha, seda rohkem aitaksid nad teda üha kõrgemale jõuda, sel juhul kui ta ei lähe kõrvale õigelt teelt.“ Jutlus 7.

 

Loomuliku ja üleloomuliku mõistuse valgusest

„On olemas suur erinevus nende inimeste, kes elavad Pühakirja järgi, ja nende vahel, kes seda ainult loevad. Need, kes seda loevad, tahavad, et teised peaksid neid suurteks, otsivad lugupidamist ning põlgavad neid, kes elavad Pühakirja kohaselt. (…) Need, kes elavad Pühakirja järgi, loevad ennast patusteks, teistele inimestele vastu on nad aga armulised.“ Jutlus 19.

 

Kannatusest

„Kui Jumal saadab sulle kannatused, niihästi väikesed kui ka need kõige suuremad, siis on Tema tahtmises ainult suur ning sõnulseletamatu armastus, justkui oleks tegemist kõige täiuslikuma ja kõige parema anniga, mida Ta saaks sulle anda või mida Ta on sulle kunagi juba andnud. Õpi neid vastu võtma, sest sa saad sellest palju kasu.“ Jutlus 4.

 

„Mõned ütlevad: „Issand, ma tunnen end halvasti ning kannatan väga.“ Kui ma vastan neile, et niimoodi on nende jaoks hea, siis nad ütlevad: „Ei, ma olen selle kannatuse pälvinud, sest ma olen ­patuseid kujutusi endas alal hoidnud.“ Ära muretse, kallis laps, selle üle, kas sa oled selle pälvinud või mitte, sest kuna see tuleb Jumala käest, siis sa peaksid selle eest ainult tänama. Kohanda ennast Jumala tahtele ja andu sellele.“ Jutlus 4.

 

Kannatlikusest

„Kui vähestel inimestel on see õilis voorus, et nad täiesti anduvad Jumalale ning Teda kannatlikult ootavad. Kui vähesed inimesed peavad end selleks, kes nad tõeliselt on ja taluvad rahulikult oma nõrkusi, orjust ning kogemusi, kuni Issand ise neid tervendab.“ Jutlus 8.

 

Pühima Armulaua vastuvõtmisest

„Kui ohtlik on nende inimeste käitumine, kelle sisemus on täis loodut. Nad joovad kalleimat Verd, mida Jumal valas meie eest, ja nad ei pööra tähelepanu oma sisemusele, mis on täis ebatõde, ega oma õigusrikkumistele. (…) Teie aga, kallid Jumala lapsed, äratage teis igatsemist Pühima Armulaua järele ning käituge niimoodi, et te saaksite tihti võtta vastu selle auväärse Sakramendi. Paluge meie Issandalt, et Tema ise valmistaks teid ette, ja elage sügavas armastuses ja keskendumises. Olge õrnad, alandlikud ja välistest asjadest sõltumatud.“ Jutlus 17.

 

„Nende inimeste jaoks, kes püüdlevad täiuslikkuse poole, ei tunne ma teed [see tähendab igapäevane Püha Armulaua vastuvõtmine], mis oleks kindlam, võluvam, lühem ning viljakam. Seepärast julgen ma kõhklemata soovitada seda kõikidele oma sõpradele, kui ainult nende austus ei vähene ja nende armastus ning jumalakartus kasvadad ning suurenevad.“ Jutlus 32.

 

Inimese täiuslikkusest

„Inimene ei saavuta mitte kunagi nii suurt täiuslikkust, et ta ei peaks alandlikus kartuses elama.“ Jutlus 5.

 

Julgustus

„Kui te juhuslikult langete, siis astuge uuesti võitlusesse, isegi kui te langeksite seitsekümmend seitse või ka tuhat korda või rohkem kui saab öelda. Ja ärge taganege sammugi tõe eest, kuni päästmise viimse päevani.“ Jutlus 75

 

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.