Püha perekonna kohtumine püha Siimeoniga templis

SymeonMaalis “Püha perekonna kohtumine Siimeoniga templis” leiab tegevus aset pealtnägijate juuresolekul. Need on püha Peetrus Märter ja Hanna, Penueli tütar.

Keskpunkti määratlevad Pühima Neitsi Maarja peod, mis ohverdavad ja ühtlasi saavad. Kristussünnitaja näolt kiirgab ähmastamatu ja puhas rahu. Neitsi Maarja rõivaste värvivarjundid viitavad hilisemale prohvetluse täideviimisele hinge jaoks, mida läbistab mõõk. Purpurvärvi Neitsi üleriie sümboliseerib kannatust, aga kleidi punasus – piina.

„Vaata, see laps on seatud languseks ja tõusuks paljudele Iisraelis ja tähiseks, mille vastu räägitakse – ja sinu endagi hinge läbistab mõõk -, et tuleksid ilmsiks paljude südamete mõtted.”

Altari tuleleegid ja suits tõusevad üles Neitsi Maarja sõrmede ja pihkude vahelt. Justkui sõrmed oleksid tuleleekide pikendus või otsekui Maarja peost tõuseksid üles ka leegid – ohverdamise märgina.

Kõige imepärasem maali moment on siiski silmade kohtumine: Väikese Jeesuse pilk kohtab rauga Siimeoni silmi. See silmade kohtumine on väga tugev, intensiivne, tähendusrikas ja pilkude liini peal peaaegu sädelev. Siimeon teadvustav endale, keda ta hoiab oma kätel. Jeesus tundub lugevat vana mehe mõtteid. See sõnadeta vestlus – muidu staatiline stseen, omandab nii paljuütleva dünamismi.

Pealtnägijad, mitte ainult need, pildi peal olevad, vaid teisedki, saavad selle vestluse tunnistajateks.

Siimeoni näole ilmub kerge naeratus, justkui puhta ja veatu lapse süütuse tõttu. Aga mehe silmis on näha ka tulevaste sündmuste vari. Vana prohvet tundub aimavat Kristuse surma saladust. Jeesuslapse aupaiste peale on sisse joonistatud rist.

Aga Lapse rõivad? Kas nad ei sarnane surnumähkmetega?

Siimeoni rõiva roheline värv annab lootuse õhkonna, nii et ennustatud Jeesuse surma vari on seega leevendatud.

Hanna näib vasaku käega näitavat Imiku peale. Ülejäänud kolm iskut keskendavad oma pilgud Siimeonile ja Jeesuslapsele.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.